Niejednokrotnie informowaliśmy, że w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Królowej Jadwigi lektury obowiązkowe omawiamy, wykorzystując ciekawe i innowacyjne metody pracy. W lutym klasa 7a i 8b omawiały klasyka klasyków, "Małego Księcia" A. de Saint Exupery'ego. Wielkim wyzwaniem było omówienie tego niezwykłego tekstu na lekcjach on-line. Młodzież jednak potrafi kreatywnie i ambitnie podchodzić do zadań. W klasie 7a jedna z lekcji była poprowadzona metodą dramy. Uczniowie wcielili się w rolę Małego Księcia i Róży i odegrali scenki będące interpretacją możliwego dialogu bohaterów po powrocie małego chłopca na B-612. Były kostiumy, rekwizyty i piękne wypowiedzi. W klasie 8b uczniowie pracowali metodą projektu, przygotowując prezentacje dotyczące wybranych sentencji z powieści. Musieli wykazać się umiejętnością omówienia kontekstu, interpretacją słowną i obrazową, przywołać i omówić 2 teksty z podstawy programowej pokazujące podobny problem czy temat. Dzieła uczniów okazały się nie tylko doskonałym materiałem literaturoznawczym, ale także dowodem na duże umiejętności techniczne uczniów. Ustna prezentacja dopełniła dzieła.

Śmiało mogę stwierdzić, że zarówno klasa 7a, jak i 8b doskonale poznała treść powieści Exupery'ego, a uczniowie bez wątpienia zrozumiałą jej najważniejsze przesłanie. Jak wiadomo nie od dziś, książki są skarbnicą wiedzy i mądrości, a młodzież umie z tego skarbu korzystać i docenia go.

“Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Mały Książę - cytat

Mały Książę - prezentacja