23 marca w naszej szkole mieliśmy wielkie święto. Jak co roku, obchodziliśmy Święto Patrona - Królowej Jadwigi z rodu Andegawenów, ale tym razem nasze świętowanie było jeszcze bardziej uroczyste. Rada Rodziców przekazała bowiem na ręce dyrektora - Artura Śnieguckiego i całej społeczności Szkoły Podstawowej Nr 1 sztandar, na który czekaliśmy 21 lat. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego - Robert Jakubowski, zastępca burmistrza - Łukasz Napieralski, przewodnicząca Rady Miejskiej - Jadwiga Czekajewska, sekretarz miasta -Dorota Tyszka, radni, byli dyrektorzy szkoły - Krzysztof Waligórski i Violetta Berek oraz wielu innych znamienitych gości. W przemowach pojawił się wątek znaczenia i roli sztandaru dla szkoły.

Pani przewodnicząca Rady Rodziców - Honorata Młynarczyk - Jasińska podkreśliła, że dar ten jest wysiłkiem wielu rodziców, których dumą jest fakt posiadania dzieci w naszej szkole. Sztandar zaprezentowali uczniowie klasy 8bj, wchodzący w skład pocztu sztandarowego. Na awersie znajduje się wizerunek Królowej Jadwigi w koronie na jasnym tle,a wokół napis, cytat z pieśni szkoły: "Z Tobą nasza młodość wzwyż się będzie piąć". Na rewersie jest godło Polski. Sztandar jest uszyty z płótna obszytego złotymi frędzlami i osadzony na drzewcu zakończonym orłem w koronie wykonanym ze srebra. Od tego momentu sztandar będzie towarzyszyć nam w ważnych momentach i uroczystościach, będzie jednoczyć społeczność szkolną, będzie przypominać codziennie o naszej wyjątkowej patronce.

W programie artystycznym uczniowie pokazali trzy aspekty działalności Jadwigi Andegaweńskiej: jej dążenia do pokoju w relacjach z innymi państwami, dobroczynność oraz umiłowanie nauki. Dzieci i młodzież oraz zaproszeni gości i pracownicy mogli przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia patronki, ale przede wszystkim uświadomić wielkość i mądrość jej panowania na tronie polskim. Oprawę muzyczną przygotowało koło wokalne pod kierunkiem Iwony Starkowskiej, a dekoracje sceny oraz holu szkolnego koło plastyczne pod opieką Wiesławy Przybyło-Cieślik. W przygotowanie uroczystości włączyły się aktywnie klasa 3a z wychowawcą Moniką Szynke, 4a, 5a, uczniowie koła wolontariatu pod opieką Jerzego Jabłońskiego. W rolę prowadzących wcielili się Kaja z klasy 4c i Adam z 5b a królową, która zabłądziła w wawelskich krużgankach zagrała uczennica klasy 5a - Wiktoria. Uroczystość była bardzo podniosła i zjednoczyła społeczność szkolną pod wspólnym sztandarem, we wspólnej pieśni i przeżytych emocjach.