W tym roku przypadła 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Od ubiegłego roku nasza szkoła włącza się aktywnie w obchody upamiętniające zagładę nie tylko Żydów, ale pamiętajmy części naszych rodaków. którzy zawsze czuli się Polakami. W tym roku akcję zorganizowaliśmy przy pomocy i czynnym udziale MBP w Konstantynowie Łódzkim. Pani dr Agnieszka Janiak Staszek odwiedziła nas w poniedziałek 25 kwietnia i poprowadziła w klasie 7bj i 4a lekcje w oparciu o opowiadanie Marcina Szczygielskiego "Prawdziwi przyjaciele". Wspólnie analizowaliśmy tekst, rozmawialiśmy o sytuacji głównego bohatera spolonizowanego Żyda Maćka. W klasie 4a powstała z inicjatywy p. Janiak-Staszek konfitura malinowa złożona z dobrych myśli i przesłań dzieci. Lekcje w ramach "Akcji żonkile" odbyły się też w innych klasach naszej szkoły, np. 4b i  8a. Dzisiaj tj. 28. kwietnia podsumowaliśmy tegoroczną akcję wycieczką na cmentarz żydowski w Łodzi. Młodzież miała okazję poznać bliżej kulturę judaizmu związaną z pochówkiem zmarłych i pamięcią o nich, odkrywać historię naszego miasta - stolicy regionu i województwa, ale przede wszystkim uczyć się szacunku dla innych, ich odmienności religijnej, narodowej czy kulturowej. Złożyliśmy też żonkile na pomniku ofiar getta i holokaustu oraz oddaliśmy cześć ofiarom nazizmu na tzw. polu gettowym.

Żonkil dla naszych uczniów i wychowanków to nie tylko kwiat wiosenny, to symbol, znak, który mamy nadzieję, że poniosą w swych sercach i umysłach w przyszłość. by jak mówi praciocia z opowiadania Szczygielskiego, most nie był pustym znakiem, ale czymś co nas jednoczy i daje porozumienie.