Jest to dzień...

14  listopada uczniowie klas IV- VIII wzięli udział  w nietypowej lekcji języka angielskiego -  lekcji  okolicznościowej związanej ze świętem  Guy Fawkes Night  znanym również pod nazwą Bonfire Night, które obchodzone jest 5 listopada w Wielkiej Brytanii. Jest to dzień publicznego dziękczynienia, w którym dzieci niosą przez miasto kukły przedstawiające postać Guy Fawkes ‘a, potem je palą,  czemu towarzyszy pokaz sztucznych ogni. Brytyjczycy świętują wtedy rocznicę nieudanego zamachu na swojego króla Jakuba I i Parlament. Guy Fawkes był angielskim wojskowym, członkiem grupy katolików, którzy w 1605 r zaplanowali zakończony fiaskiem spisek prochowy mający na celu wysadzenie w powietrze Parlamentu i zabicie króla Jakuba I.

Nasi uczniowie poznali historię tego święta, posłuchali słynnego wiersza nieznanego autora opisującego owe święto i tak jak dzieci w Wielkiej Brytanii  wzięły udział w paleniu kukły Guy Fawkes ‘a przy odgłosach sztucznych ogni, co miało miejsce nad paleniskiem w naszej ekopracowni pod chmurką.

Bardzo dziękujemy uczniom klas VII-ych oraz uczennicy klasy IVa   za zaangażowanie i pomoc w organizacji tej lekcji. ­­­­Pragniemy bardzo podziękować Państwu Rumowiczom za przygotowanie wspaniałej kukły Guy Fawkes’a i  wsparcie w organizacji tego event’u.

Aneta Wrońska, Monika Śniegucka i Katarzyna Bąkała-Maszarek