„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Uczniowie klasy I a i I b mieli możliwość zbadać i poznać zjawisko powstawania dnia i nocy. Na wstępie zajęć obejrzeli  film  edukacyjny pt. „Paxi - Dzień, noc i pory roku” . Następnie dzieci poznały zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi i wokół Słońca. W tym celu wykorzystały  model Układu Słonecznego oraz przeprowadziły doświadczenie z globusem i latarką wykonane przy zgaszonym świetle pod kierunkiem nauczyciela. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyło się kolejne doświadczenie wyjaśniające tajemnicę koloru Słońca w zależności od pory dnia. Wykorzystane do niego zostało akwarium z wodą i mlekiem, które imitowało atmosferę oraz latarkę, która po raz kolejny symulowała Słońce. Uczniowie ponownie prawidłowo wyciągnęli wniosek, że kolor Słońca zmienia się w zależności od długości drogi jaką musi przewędrować światło przez atmosferę. W południe jest jasnożółte, ponieważ droga jest krótsza a o zachodzie jest ciemnopomarańczowe bo droga którą przebywa jest dłuższa.