19 kwietnia mieliśmy 80' rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji grupa uczniów z klasy 8bj przygotowała i poprowadziła dla młodszych kolegów z klasy 5a grę miejską na rynku głównym naszego miasta. Uczniowie rozwiązywali zadania w punktach rozmieszczonych w układzie gwiazdy Dawida. Wyzwania miały na celu poznanie 6 elementów kultury i tradycji żydowskiej. Przy ul. Łaskiej był punkt poświęcony zaprojektowaniu macewy, tradycyjnego nagrobka żydowskiego. Przy tej ulicy, na terenie obecnie MOSiR-u był cmentarz żydowski. W pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki znajdował się punkt poświęcony Torze, świętej księdze judaizmu. Młodzież wysłuchała wykładu oraz odpowiadała na pytania. Blisko fontann umieściliśmy punkt rysowania gwiazdy Dawida. Symbole ten znajduje się obecnie na fladze Izraela, ale w czasach II wojny światowej był znakiem piętnującym. Uczniowie musieli narysować ją trema niestandardowymi metodami na kartce białej, niebieskiej i żółtej i wyjaśnić symbolikę tych kolorów. Kolejny punkt z zadaniem był w pobliżu Urzędu Miasta, a należało w nim zrobić jarmułkę z papieru, wykorzystując jak najmniejszą ilość narzędzi. Czy lubimy chałkę? Myślę, że bardzo, ale czy wiemy, że to pieczywo szabatowe. W punkcie nieopodal kościoła dzieci wysłuchały czym jest w kulturze żydowskiej chałka i jakie ma znaczenie. Zadaniem było wyplecenie chałki z plasteliny. Ostatnie ramię gwiazdy Dawida umieściliśmy w pobliżu tramwaju. Tam należało zapoznać się z menorą i ułożyć jej kształt z posiadanych w plecakach rzeczy. W grze uczestniczył burmistrz, pan Robert Jakubowski oraz jego zastepca, pan Łukasz Napieralski, za co bardzo dziękujemy. Na koniec uczniowie rozdali  mieszkańcom miasta ponad 500 żywych żonkili. Zasponsorowała je firma H. Skrzydlewska oraz rodzice uczniów klasy 5a. Dziękujemy.

Natomiast dzisiaj, tj. 21 kwietnia odwiedziła naszą szkołę pani dr Agnieszka Janiak-Staszek, pracownik Publicznej Biblioteki Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim, z którą od wielu lat razem organizujemy Akcję Żonkile. Uczniowie klasy 7a, 8a i 8bj uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji opartej na opublikowanym przez Muzuem Żydów Polskich POLIN 19 kwietnia filmie o Marku Edelmanie. Bardzo dziękujemy za obecność, za wspólne działania. Razem możemy więcej.