"Biuro patentowe" to projekt edukacyjny związany z właśnie omawianą przez klasę Va lekturą "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi". Młodzieżowa powieść Rafała Kosika z elementami science-fiction i kryminału zainspirowała nas do stworzenia własnych wynalazków, które ułatwią życie. W powieści bohaterowie posługiwali się IT, by rozwiązywać zagadki czy pomagać, ale niestety popełniali też błędy, korzystając z osiągnięć cywilizacyjnych. Wynalazki zaprojektowane przez uczniów klasy 5a z założenia mają służyć. ale to dzieci dostrzegły, że technologia nie jest dobra ani zła, tylko wykorzystywanie jej przez ludzi. W czterech grupach powstawały projekty robotów, potem wykonywano je, by na koniec zaprezentować przed całą klasą, opisując działanie, określając cel i zastosowanie.

Królikoludek - ma szansę być nowym pracownikiem gastronomii; nie tylko błyskawicznie rozwozi posiłki, ale towarzyszy podczas jedzenia seniorom, rozmawiając; karmi też maluchy i pomaga niepełnosprawnym, wynalazek niesamowity, bo samotność to straszna rzecz.

Minionek - to niania i audiobook jednocześnie; maluchom czyta, starszym pomaga zmagać się z trudnymi lekturami; zabawia i podaje przekąski.

Bożydar - poza niesamowitym imieniem ma wiele innych atutów; umie uczyć, pamięta za zapominalskich; prowadzi ciekawe zajęcia w szkole oparte na nowoczesnych i aktywizujących metodach.

Mieczysław - to robot InPostu; segreguje paczki; załadowuje transport;potrafi komunikować się z ludźmi i innymi robotami.