W poniedziałek 17 października, sala polonistyczna nr 9 stała się salą rozpraw. Na wokandzie była sprawa Jacka Soplicy o zabójstwo Stolnika Horeszki i zdradę narodową. Skład sędziowski orzekał w oparciu o zgromadzone akty, dowody i zeznania świadków. Prokuratorzy i obrońcy przesłuchali wielu świadków znanych z epopei narodowej Adama Mickiewicza. Na naszą szkolną rozprawę przybyło dwóch adwokatów, pan Marcin Rumowicz i pan Jerzy Ilczyszyn, którzy dali uczniom klasy 8bj wskazówki, a na koniec ocenili całą rozprawę. Opowiadali też o pracy prawnika, zadaniach sędziego, prokuratora i adwokata, o historii tego zawodu i współczesnych realiach. Niesamowite było to spotkanie i lekcja obywatelska przy okazji.

Czego się uczyli ósmoklasiści?

1. Powtórzyli treść lektury obowiązkowej, "Pana Tadeusza", a szczególnie losy i przemianę Jacka Soplicy.

2. Ćwiczyli autoprezentację, pokonywali trudy wystąpień publicznych i poznawali lepiej samych siebie w sytuacji stresu.

3. Stawiali tezy, hipotezy, argumentowali i przywoływali liczne przykłady z lektury.

4. Poszerzali zakres słownictwa, wzbogacali własny słownik o frazeologizmy i sformułowania prawnicze.

5. Próbowali precyzyjnie zadawać pytania, być uważnymi i skupionymi.

Bardzo dziękujemy za pomoc w realizacji tego projektu edukacyjnego, pani Ewie Rumowicz za przygotowanie wielu kostiumów i akcesoriów, panom Marcinowi Rumowiczowi i Jerzemu Ilczyszynowi za obecność i wspaniałą lekcję, pani Joannie Simińskiej-Rózik i Arkadiuszowi Białemu, którzy wypożyczyli togi i stroje szlacheckie.

Klasa 8bj na pewno zapamięta postać Soplicy, nie tylko do egzaminu po 8 klasie, ale na dłużej, aż do egzaminu dojrzałości. BRAWO WY!!!