3 maja 1791 roku ... „ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą – egzystencję polityczną” … uchwalono ustawę, która stanowiła przełom w dotychczasowym ustroju Polski.

Już wtedy, nawet zagraniczni politycy, widzieli w Konstytucji nie tylko przełom, ale nawet wprowadzenie ustroju lepszego, niż w ówczesnej Anglii i wyrażali obawę, że będzie miała ona donioślejsze znaczenie niż rewolucja francuska.

W związku z 230 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3-Maja, światło dzienne w naszej szkolnej bibliotece ujrzał egzemplarz tego dokumentu z 1958 roku. Zawiera on również uwagi o wykorzystaniu tekstu w nauczaniu historii na różnych szczeblach edukacyjnych. Pożółkłe karty, rozpadające się pod upływem czasu, wbrew pozorom stanowią niewątpliwą zachętę do zapoznania się z jego treścią. Zbiory szkolnej biblioteki zawierają jeszcze wiele ciekawych i unikatowych egzemplarzy, które dla niejednego bibliofila byłyby rarytasem.

Jolanta Pawlak, Mariola Staniek