W lutym 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy Ic i Id. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli film „Świnka Pepe w bibliotece”. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Uczniowie odgadywali także zagadki, które sprawdziły znajomość zawodów związanych z procesem tworzenia książki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Pani bibliotekarka tomem przepięknego, złoconego wydania encyklopedii Britannica, dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczanie. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Bibliotekarek również...

Ewa Pawlak
Mariola Staniek