Jak wytłumaczyć dzieciom, że dżdżownice są bardzo pożyteczne ponieważ spulchniają glebę dzięki czemu rośliny lepiej rosną? Najlepiej przez doświadczenie i tak też to zrobili uczniowie z klasy Ia i Ib. Do wykonania doświadczenia potrzebne były nam dwie plastikowe butelki, ziemia ogrodowa, piasek, liście, kilka dżdżownic, woda, materiał do osłonięcia naczynia (czarny papier). Do butelek wsypaliśmy piasek, ziemię ogrodową i liście, całość lekko zwilżyliśmy wodą. Na wierzchu jednej z nich położyliśmy kilka dżdżownic, następnie butelki owinęliśmy czarnym papierem. Podczas kolejnych dni doświadczenia, uczniowie obserwowali zmiany, jakie zachodziły w obu butelkach. Dostrzegli, że w jednej butelce dżdżownice zaczęły mieszać warstwy podłoża w taki sposób, że powstała warstwa jednolitego koloru. Natomiast w butelce bez dżdżownic warstwy gleby nie zmieszały się. Na koniec wszyscy mogli zaobserwować sposób poruszania się dżdżownic pod ziemią, a także odpowiedzieć na zadane na początku pytanie :

- Jaką rolę w przyrodzie odgrywają dżdżownice ?

- Dżdżownice dzięki przemieszczaniu się w glebie spulchniają ją i napowietrzają.

Po zakończonym eksperymencie dżdżownice wróciły do swojego środowiska, a uczniowie nabyli nową wiedzę.

Nauczyli się także czerpać radość z prowadzonego doświadczenia oraz cierpliwości podczas obserwacji.

Katarzyna Smyk i Violetta Berek