Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczytu Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, iż ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem "Doceniamy wodę". Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Aktualnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej. W Europie problem ten dotyka 100 mln mieszkańców.
22 marca uczniowie klasy 4A i 4B brali udział w zajęciach pt. "Woda - życiodajna substancja". Obecnie omawiane tematy na lekcji przyrody(Krajobraz naszej okolicy) dopasowały się do dzisiejszego święta. Chłopcy i dziewczęta dowiedzieli się, jak istotna jest woda w życiu człowieka oraz jak są jej zasoby na świecie. Omawialiśmy stany skupienia wody, funkcje wody w organizmie człowieka oraz klasyfikację wody ze względu na jej czystość. Czwartoklasiści poznali też sposoby na oczyszczanie wody.
Nauczanie zdalne uniemożliwiło nam wspólne wykonywanie doświadczeń związanych z wodą, ale poradziliśmy sobie w innej sposób. Uczniowie obiecali, że będą dbać, by wody nigdy nam nie zabrakło. Zapewniali, że dostarczają swoim organizmom przynajmniej 1,5 litra wody dziennie oraz pamiętają o oszczędnym korzystaniu z wodnych zasobów.

Małgorzata Kwasek